Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Czym jest retinol i jak działa na skórę?

Retinol (witamina A1) jest składnikiem o szerokim spektrum działania w pielęgnacji cery. Jego regularne stosowanie prowadzi do poprawy kondycji skóry i redukcji niedoskonałości. Jednakże, zanim sięgniemy po ten składnik, warto go poznać bliżej i zachować ostrożność w stosowaniu! Co jeszcze musimy wiedzieć o retinolu?

Działanie i właściwości retinolu

Jakie działanie wykazuje retinol? Jest to wyjątkowy składnik przenikający do głębokich warstw skórnych, działający na kilka sposobów. Przede wszystkim stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, które odpowiadają na sprężystość, jędrność i elastyczność skóry. Retinol przyspiesza odnowę komórkową, wpływając na widoczne odmłodzenie i poprawę kondycji cery. Poprzez złuszczanie martwych komórek naskórka można liczyć na większą gładkość i promienny wygląd skóry! Nie bez znaczenia jest też działanie złuszczające i antybakteryjne, co jest istotne w walce z zaskórnikami i trądzikiem. Witamina A1 posiada właściwości antyoksydacyjne, przyczyniając się do neutralizowania wolnych rodników. Dzięki temu komórki skóry są chronione przed stresem oksydacyjnym, tak aby utrzymać zdrowy i młody wygląd cery przez długi czas. 

Jak widać, retinol wykazuje szereg korzystnych właściwości dla naszej skóry. Nie tylko poprawia sprężystość i jędrność cery, lecz także redukuje zmarszczki i linie mimiczne. Wyrównuje koloryt skóry, działając złuszczająco i antybakteryjnie. Ponadto wspomaga procesy regeneracji skóry, przyspieszając gojenie się blizn i ran. 

Przeciwwskazania do stosowania

Mimo wysokiej skuteczności działania warto przed użyciem poznać przeciwwskazania dotyczące stosowania retinolu. Ostrożność powinny zachować osoby z nadwrażliwą cerą, u których składnik ten może doprowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Zaczynajmy od niskich stężeń i obserwujmy reakcję skóry. Retinolu nie należy stosować w przypadku ciąży i karmienia piersią. Nie jest on zalecany także u osób z chorobami skórnymi typu łuszczyca, egzema lub atopowe zapalenie skóry. Jeżeli przyjmujemy doustne środki antykoncepcyjne lub antybiotyki, skonsultujmy stosowanie retinolu z lekarzem, aby upewnić się, że nie dojdzie do niepożądanego działania. 

Miss Welonu poleca także:  Fryzury weselne dla niej - inspiracje i trendy w 2025

Retinol – jak stosować?

Jak stosować retinol? Do dyspozycji mamy różne stężenia (najczęściej 0,3-1%), a początkowo rozpoczynamy od najniższych wartości i stosujemy retinol 2-3 razy na tydzień. Z czasem możemy zwiększać częstotliwość i stężenie, cały czas kontrolując reakcje skórne. W każdym przypadku używamy tego składnika na noc, gdyż może on zwiększać wrażliwość skóry na działanie słońca! Przed nałożeniem, dokładnie oczyszczamy i osuszamy twarz oraz szyję. Unikajmy aplikowania preparatu w okolicach ust i oczu, gdyż te obszary dosyć łatwo ulegają podrażnieniom. Po nałożeniu sięgnijmy po krem nawilżający, co ma na celu zapobiegać wysuszeniu cery. Warto podkreślić, że efekty stosowania retinolu pojawiają się zazwyczaj po kilku tygodniach, a pełna poprawa kondycji cery może zająć nawet do kilku miesięcy. W razie wątpliwości zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy dermatologa.